Sitemizde
7
kategori,
94
dosya ve
0
yorum bulunmaktadır.

Apk indir | Full apk indir

Marka tescili koruması yaklaşık olarak 1 yıl süren basamaklı işlemler silsilesidir.

Başvurunun en başından işlemlerin en sonuncusu olan tescil belgesinin teslimine kadar ciddiye alınması, işlemlerin titizlikle gerçekleştirilmesi gereken ve aynı zamanda bu işlemler yapılırken ciddiyetle takip edilmesi gereken bu işlemlerin tümü alanında profosyonel kişilerce yapılmalıdır, profosyonellerce yapılmayan marka hakları başvuruları eksik olabilir bu durumda sizlere zaman ve para kaybı olarak dönüş yapar. Marka tescilinde pek çok resmi yazışma ve işlem basamakları mevcuttur. Herhangi bir itiraz ile karşılaşmayan bir marka tescil başvurusunun bile işlemlerinin takip edilmesi için özel önem ve bilgi gerektiği dikkate alınırsa ki bu en iyi durum içindir, markanın reddedilmesi veya onay aşamasında itiraz edilmesi durumunda profesyonel bir yardım ihtiyacının ortaya çıkması beklenen bir durumdur. Bu nedenle patent tescili, marka tescili ve marka tescili ile ilgili tüm işlemlerin profesyonel olarak bu işi yapan vekillerce yürütülmesi zaman ve para kaybını artırmaması adına çok önemlidir.

 

Müracaat; araştırmalar sonucunda markanın başkası tarafından tescillenmediği yani müsait olduğunun belirlenmesinin ardından kullanmak istediğimiz sektörlerde markanın tescil isteğinde bulunmasıdır.

İnceleme; Başvurunun Türk Patent Enstitüsü yetkilileri tarafından tescil edilip edilmeyeceğinin belirlenmesi aşamasıdır. Burada 556 sayılı KHK 7. maddesi uyarınca yapılan inceleme ile bir kelimenin marka tescil alma vasfı taşıyıp taşımadığının karara bağlanmasıdır. Bu araştırma ve inceleme sonrasında marka tescili ya yabul edilip ilana açılacaktır ya da tescil kabul görmeyerek red edilecektir.

İlan; inceleme sürecinin sonunda markanın 3 ay süre ile Resmi Markalar Bülteni’nde 3. şahısların markanın kendisine ait olduğu yönündeki itirazına açıldığı dönemdir. Bu dönem içerisinde markanız tescil almaması nedeniyle tamamen korumasızdır ve herkes markaya itiraz etme hakkına sahiptir. Markaya yapılan her itiraz sizin tescil onay sürenizi uzatabilir.

Kabul; 3 ay süren ilan dönemi sonrasında markaya itiraz gelmemesi veya gelen itirazların haksız yere olması, geçersiz olması halinde tescilin son aşamasıdır. Türk Patent Enstitüsü markaya ilişkin onay kararını yazar ve belge düzenlenebilmesi için tescil ücretinin yatırılması istenir.Tescil harcı beraberinde istenen diğer evraklar ve eksik belgelerde T.P.E.’ne verilir.

Belge; Ensitütü bu işlem basamaklarının düzgün zamanında ve eksiksiz yapılması ile bize belgemizi takdim eder.

Yorum Yaz